חשמל 2018 png.png

TPM 2

 עולם היצרנות הפרטית ופתיחת משק החשמל לתחרות

Thursday | 8.11 | 14:00

עמוס לסקר

יו"ר פורום יצרנים פרטיים

עמוס לסקר.JPG

עמוס לסקר הינו שותף מייסד ב Amrav, יו"ר איגוד יצרני החשמל הפרטיים UIIP  ויו"ר איגוד האנרגיה החכמה בישראל ISEA, עמוס עתיר נסיון מקצועי בתחומי האנרגיה, התשתיות, תקשורת והיי-טק. לפני ייסוד Amrav שימש כנשיא ומנכ"ל של חברת החשמל. לפני כן ייסד וניהל חברות טלקומיניקציה מצליחות הכוללות בין השאר את: חברת מד, גלובסקום וחברת הטלביזיה בכבלים גוונים.

לעמוס תואר ראשון בכלכלה, M.A. בפילוסופיה של המדע ו- MBA מאוניברסיטת תל-אביב.

לקורות החיים>>

בתחילת שנת  2000 התגלו תגליות הגז במדינת ישראל, דבר שהוביל את המדינה לעצמאות אנרגטית ולמעבר לשימוש בגז טבעי במקום שימוש במקורות מזהמים כמו פחם, סולר ומזוט. תגליות אלה הובילו, בנוסף, גם לפתיחתן של תחנות כוח פרטיות המפיקות חשמל באמצעות גז טבעי, כאשר כיום מרבית מתחנות הכוח בישראל מופעלות על ידי גז טבעי למעט מספר תחנות פחמיות של חברת החשמל אשר תצאנה משימוש בשנים הקרובות.

משק החשמל בישראל בכלל והיצרנות הפרטית בפרט עשו צעד משמעותי מאז החלת חוק משק החשמל בשנת 1996. היצרנות הפרטית מהווה גורם מכריע בפתיחת משק החשמל לתחרות, שעד כה נשלט על ידי חברת החשמל. לראשונה מתאפשר למגזר העסקי והתעשייה לבחור בספק החשמל ובכך מתקיימת תחרות בין יצרניות החשמל הפרטיות.

בשנים האחרונות החלו לפעול תחנות הכוח הפרטיות כאשר כושר הייצור המצטבר של התחנות אשר הוקמו או נמצאות בהליכי הקמה הינו כ - 4,000 MW  שהם כ - 30% מכושר הייצור במשק, כאשר בתוך כשנתיים נתח השוק הפרטי יגיע ל - 40%. כמו כן, ייעול תהליך ייצור החשמל בגז טבעי מוביל לחסכון משמעותי בעלויות החשמל שמביא למכירת חשמל זול יותר בכ 6-8 אחוז הן לחברת החשמל והן לתעשייה, לבתי מלון, לבנקים, למשרד הביטחון, חברת מקורות ועוד. כפועל יוצא, היצרנות הפרטית מוזילה את מחיר החשמל ללקוחותיה בעשרות מיליוני שקלים בשנה. 

בשנתיים האחרונות הוביל פורום יצרני החשמל הפרטיים מאבק לפתיחת אספקת החשמל לכלל בתי האב בישראל. אחת הדרישות המרכזיות הייתה כי הקמת תחנות הכוח העתידיות תתבצע רק על ידי היצרנות הפרטית, וכך תתקיים תחרות מלאה במקטע הייצור.

היום, לאחר החתימה על הרפורמה במשק החשמל והשינויים שהיא מביאה במבנה משק החשמל בכלל  וחברת החשמל בפרט, מוצאים עצמם היצרנים הפרטיים עדיין מתחרים עם חברת החשמל על מקטע הייצור והאספקה.

בגרמניה, באנגליה ובמדינות מערביות רבות אחרות מתקיימת תחרות מלאה במשק החשמל כך שכל אזרח יכול לבחור ביעילות ובפשטות באמצעות האינטרנט בספק החשמל שמציע לו את החבילה המשתלמת ביותר עבורו. תסריט זה יכול לקרות גם בישראל אם רק יוסרו החסמים. היעד שהציב לעצמו שוק החשמל הפרטי הוא פתיחה מלאה של המגזר הביתי לתחרות, כך שיתרונות ופירות התחרות יגיעו לא רק למגזר העסקי, אלא גם למגזר הביתי.

ההרצאות במושב כוללות היבט אירופי (Dr. Jorge Vasconcelos) לגבי השוק הפרטי, היבט התחרות בשוק (חן הרצוג), מקרה בוחן של תחנת אלון תבור מהיבט רשות החשמל (ד"ר נורית גל), ותחרות וודאות כפי שיודגמו על ידי הפרויקט של IPM  (אסף ויטמן).

הרצאות המושב

TPM 2.1

What Does Retail Electricity Competition Mean Today?

Dr. Jorge Vasconcelos, NEWES, Portugal

Retail electricity competition must be seen in the broader context of electricity liberalization and electricity market reforms. The assumptions of the late 1980s must be revisited, taking into account technological, economic and social developments occurred since then. This includes not only the energy industry, but society at large, since the digital revolution contaminates all sectors.

The expectations associated with successful retail competition today are much higher than they were 30 years ago. The role of retail competition will be discussed in the framework of new electricity market models.

Since July 2007, all electricity consumers in the European Union are free to choose their suppliers, from any Member State. This experience provides some useful insights.

 

Isolated electrical systems exhibit specific features that constrain the design and implementation of efficient electricity markets. The case of isolated systems will be discussed in some detail since this is particularly relevant in Israel.

Dr. Jorge Vasconcelos small-s.jpg

Dr. Jorge Vasconcelos

NEWES, Portugal

Chairman of NEWES, New Energy Solutions. Invited Professor at the Technical University of Lisbon, MIT/Portugal Program. Alternate member of the Administrative Board of ACER (Agency for the Cooperation of Energy Regulators) nominated by the European Parliament.


First chairman of the Portuguese Energy Regulatory Authority (1996 / 2006). Founder and first chairman of the Council of European Energy Regulators (2000 / 2005). First chairman of the European Regulators’ Group for Electricity and Gas (2003 / 2005). Co-founder of the Ibero-American Association of Energy Regulatory Authorities (ARIAE). Founder and member of the Executive Committee of the Florence School of Regulation. Chairman of the Portuguese Green Tax Reform Commission (2014). Co-founder and Chairman of the Portuguese Association for Energy Economics (IAEE Affiliate).


Member of several international boards and committees (i.a. European Commission Advisory Group on the Energy Roadmap 2050).
Graduation in power systems from Porto University and Dr.-Ing. degree from the University of Erlangen-Nuremberg.

 

TPM 2.2

מכירת אלון תבור כמקרה בוחן למודל הסחר בישראל

ד"ר נורית גל, רשות החשמל

במשק החשמל פועלים כיום  יצרנים פרטיים בהספק מצטבר של יותר מ 3000 מגהוואט. המודל העסקי של מרבית היצרנים מבוסס על מכירה בילאטרלית פיסית של החשמל לצרכנים איתם התקשרו בעסקאות פרטיות. כלומר, היצרנים הפרטיים נדרשים לייצר את החשמל בשעות בהן הוא נדרש על ידי הצרכנים, ולא עומדת בפניהם האפשרות לסחור בחשמל עם תחנות חברת החשמל.

לפי החלטת הממשלה בעניין הרפורמה במשק החשמל, תחנת הכוח באתר אלון תבור תימכר ליצרנים פרטיים עד דצמבר 2019. בשנים הבאות צפויה מכירה של ארבעה אתרים נוספים, בהתאם למתווה הרפורמה.

על הרשות החשמל הוטל לקבוע אסדרה תחרותית לאופן שבו תפעל התחנה בעתיד על מנת לאפשר את מכירתה. לאחרונה פרסמה הרשות עקרונות לאסדרה ובימים אלו צוות הרשות שוקד על הכנת שימוע מפורט לאסדרה.

בגיבוש עקרונות האסדרה עמדו בפני הרשות דילמות עקרוניות הנוגעות לאופן הפעולה של משק החשמל בעתיד:

  1. האם התחנה תועמס לפי אופטימיזציה של מנהל המערכת בדומה לאופן העמסתה כיום, או בהעמסה עצמית בדומה ליצרנים פרטיים קיימים? הוחלט כי המתקן יועמס על ידי מנהל המערכת

  2. האם יש לקבוע עלות שולית מפוקחת ליצרן בהתאם לחוזה הגז עליו יחתום או לאפשר הצעת מחיר בלתי מפוקחת? הוחלט שלא לפקח על הצעות המחיר.

  3. האם לשלם על האנרגיה לפי הצעת המחיר של היצרן או פי מחיר שוק שעתי? הוחלט שהתשלום יקבע לפי מחיר השוק.

  4. האם תשלומי ההון למתקן תבססו על מכירה בילאטרלית לצרכנים פרטיים או על תשלומי זמינות שישלם מנהל המערכת? הוחלט כי החזר ההון יעשה באמצעות מנהל המערכת ולא באמצעות עיסקאות בילטרליות.

החלטות אלו מתוות את הכיוון למודל סחר עתידי בו תבוצע העמסה אופטימלית של המתקנים על ידי מנהל המערכת בהתאם להצעות שיציעו היצרנים. בשוק זה, תשלומי ההון יועברו ליצרנים באמצעות תשלומי זמינות של מנהל המערכת.

במסגרת ההרצאה יוצגו השיקולים בגיבוש ההסדרה ומשמעותם למסחר בחשמל בעתיד בישראל.

נורית גל היא סמנכ״לית חשמל ורגולציה ברשות החשמל מאז שנת 2014. קודם לכן, שירתה בצה״ל בדרגת אלופת משנה. בתפקידה האחרון בצה״ל ניהלה את המרכז לניתוח מערכות במטה הכללי והיתה אחראית לגיבוש התוכנית הרב שנתית לבניין הכוח של צה״ל. קודם לכן היתה ראש מחלקת הארגון במטה הכללי וריכזה את עבודת המטה לארגון מחדש של הצבא לאחר מלחמת לבנון השניה.

לקורות החיים >>

נורית גל צילום אילן פורת

ד"ר נורית גל

רשות החשמל

 
 

TPM 2.3

פתיחת מקטע האספקה לתחרות

חן הרצוג, כלכלן ראשי BDO

chen herzog.jpg

חן הרצוג

כלכלן ראשי BDO

Chen Herzog is a Partner and the Chief Economist at BDO Consulting. Member of BDO’s International Energy Sector Forum.

Herzog is among Israel’s leading economic consultants, a prominent expert on Israel’s energy and infrastructure sectors.

Has over 20 years of professional experience in economic consulting and advisory for international corporations, government-owned entities and large companies in Israel. He has performed valuations, written economic opinions on complex issues and has advised on mergers and acquisitions.

Herzog is an expert in Israel and neighboring countries energy and infrastrucutre sectors. He managed infrastructure and energy related consulting projects for Israeli oil and gas operators, gas pipeline companies, Israel Electric Corp, independent power producers, oil refineries and others. His broad experience includes the development and analyses of national policy recommendations, strategic plans, demand and price forecasts, financial models, valuations and financial viability studies.

Chen has an extensive experience in a wide range of industries including energy, natural resources, defence industries, chemicals, transportation, communications, infrastructure and airports. Chen provides expertise in business and economic analysis of sectoral trends, government policy and macro-economic factors.

Education

M.A. in Economics from Tel Aviv University, cum laude.

 

TPM 2.4

יעילות וודאות הן שם המשחק - מקרה המבחן של IPM

אסף ויטמן, מנכ"ל IPM

במשק החשמל הישראלי מתרחשת כבר מספר שנים מהפכה של הפרטת הייצור והגדלת השימוש בגז הטבעי, כמקור האנרגיה המרכזי להפעלת תחנות הכוח. על מנת שהפרטת הייצור תשיג גם מחיר נמוך לצרכן, יש להבטיח עלות הקמה נמוכה של תחנות כוח ועלות ייצור מינימלית לאורך זמן. תנאי הכרחי לעלות ייצור נמוכה הוא יעילות ותנאי הכרחי לעלות הקמה נמוכה הוא וודאות. הרצאה זו תציג את אי.פי.אם כמקרה מבחן ליעילות וודאות תוך הצגת משמעות הרגולציה החדשה במשק (החלטה 914) ותציב שאלות לגבי הרגולציה העתידית במשק הישראלי.

אסף ויטמן משמש מאז 2012 כמנכ"ל חברת איי.פי.אם באר טוביה היוזמת ומקימה תחנת כוח במחזור משולב של גז וקיטור בהיקף של 450 מגה וואט. בתקופת ניהולו הצליחה החברה לגבור על קמפיין התנגדות עז ורעשני ולקבל אישור סטטוטורי להקמת תחנת הכוח מהממשלה. כמו כן בהובלתו הצליחה החברה להתמודד עם שינויי רגולציה ללא תקדים במשק הגז ובמשק החשמל, התמודדה עם הליך מורכב של החלפת בעלי המניות, השלימה את הסגירה הפיננסית והחלה בהקמת תחנת הכוח במחצית הראשונה של 2018. בשנים 2008-2011 שימש אסף ויטמן כציר הכלכלי של ישראל בוושינגטון. בתקופת שירותו כנציג הבכיר של משרד האוצר בארצות הברית, הגיע הסיוע הבטחוני האמריקאי לשיא כל הזמנים בהיקף של 3.1 מיליארד דולר לשנה, לראשונה נוסד שיתוף פעולה ישראלי אמריקאי לקידום תעשיית האנרגיה החליפית, באמצעות הקרנות הדו לאומיות וחוזקה ההכרה בצורך לשיתוף פעולה כלכלי בין המדינות המבוסס על אינטרסים הדדיים. 

 

אסף היה מנהל הרשות לפיתוח ירושלים ומנהל חברת עדן לפיתוח מרכז ירושלים. במסגרת זו הוביל פרוייקטים רבים לתכנון, פיתוח, שימור והתחדשות אורבאנית בתחומי בנייה, תשתיות, תחבורה, מרחב ציבורי, תרבות, תעשייה, השכלה גבוהה וכד׳.

 

לפני שנותיו ברשות לפיתוח ירושלים, היה אסף עמית בבית הספר למנהיגות חינוכית, כלכלן בכיר בחברת דוד בועז ייזום וייעוץ עסקי וכלכלן במחלקה הכלכלית של טבע תעשיות פרמצבטיות. 

אסף ויטמן-.jpg

אסף ויטמן

IPM

 

TPM 2.5

מבט על האתגרים של מנהל המערכת והשוק בארה"ב ובאירופה

איגור אהרונוביץ, חברת החשמל לישראל

אתגרים ומבט לעתיד של משקי החשמל בעולם - אנרגיות מתחדשות, יצור מבוזר, רכבים חשמליים -תמונת מצב בבלגיה, איטליה 

מנהל המערכת במדינת קליפורניה ארה״ב - אתגרים עיקריים , הווה , עתיד, חשיפה לאנרגיות מתחדשות , השפעה על המסחר היום יומי, שילוב יצור מבוזר

מנהל המערכת באוסטרליה - התמודדות עם שרשרת עלטות, המבט לעתיד

מנהל השוק בספרד - כיצד מתבצע מסחר יום יומי, תשלומים, בילינג, סליקה , קביעת מחיר יומי, קשר עם מנהל המערכת.

איגור אהרונוביץ הינו מהנדס חשמל בעל תואר שני בהנדסת חשמל מאוניברסיטת צרנוביץ ותואר שני בהנדסה , בהתמחות מינהל עסקים מטכניון. החל משנת 2014 מנהל היחידה ליצרני חשמל פרטיים וסחר בחשמל אשר אחראית על שילובם של יצרני החשמל הפרטיים במשק החשמל וניהול סחר בחשמל, עובד בחברת החשמל מזה 25 שנה, בעל ניסיון רחב ועשיר בתחום ניהול ותפעול של מערכת החשמל. בתפקידים הקודמים שימש כמנהל התפעול ביחידת ניהול המערכת, מנהל פרויקט LNG  בחברת החשמל, מנהל התפעול במנהלת הרשת החכמה כו'. משמש כחבר פעיל בהתאגדות מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה בישראל SEEEI וחבר מין המניין בארגון ה CIGRE הבין לאומי.

לקורות החיים>>

איגור אהרונוביץ.jpg

איגור אהרונוביץ

חברת החשמל לישראל

התאגדות מהנדסי חשמל ואלקטרוניקה בישראל

The Society of Electrical and Electronics Engineers in Israel 

Tel: (+972) 3 6134116 |  Fax: (+972) 3 6134117

All rights reserved to SEEEI Corp.